SM-medaljörer Enbet Häst 1982-2017

2017 Sala, SORF den 3-6 augusti 2017
13 startande
1. Karin Söderqvist, Lilleruds Hästsportklubb
2. Catharina Eneroth, Vinslöv Ryttarförening
3. Jenny Steen, Skånska Körsällskapet

2016 Göteborg, GHCC den 8-11 september 2016
10 startande
1. Karin Söderqvist, Lilleruds Hästsportklubb
2. Lena Elander, Salaortens Ryttarförening
3. Thomas Sjöberg, Lysekils Ryttarförening

2015 Åstorp, den 20-23 augusti 2015
9 startande
1. Johan Herner, Åsbo Ryttarförening
2. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Ryttarförening
3. Lena Elander, Salaortens Ryttarförening

2014 Skogsborg, Götene, Berg Hästklubb den 13-17 augusti 2014
9 startande
1. Camilla Lind, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Lena Elander, Salaortens Ryttarförening
3. Marie Kahrle, Skånska Körsällskapet

2013 Flyinge Kungsgård, Skånska Körsällskapet den 9-11 augusti 2013
11 startande
1. Glenn Hesslo, Åsbo RF Kusksektionen
2. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Ryttarförening
3. Anneli Blomberg, Åstorpsortens Ryttarförening

2012 Vaggeryd, Jönköpings läns Kusksällskap den 3-5 augusti 2012
16 startande
1. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Johan Herner, Åsbo Ryttarförening
3. Karin Söderqvist, Wermlands Körsällskap

2011 Tjolöholm, Körsällskapet Nordhallänningarna den 19-21 augusti 2011
10 startande
1. Knut Andersson, Vinslöv RF
2. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Ryttarförening
3. Glenn Hesslo, Åsbo RF Kusksektionen

2010 Herrevadskloster, Åsbo Rf Kusksektionen den 17-19 september 2010
9 startande
1. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Knut Andersson, Vinslöv RF
3. Glenn Hesslo, Åsbo RF Kusksektionen

2009 Åstorp, Åstorportens Rf den 27-30 augusti 2009
13 startande
1. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Lotta Pålsson, Laholmortens LRF
3. Arja Mikkonen, Åsbo RF Kusksektionen

2008 Flyinge, Skånska Körsällskapet den 8-10 augusti 2008
17 startande
1. Thomas Sjöberg, Marlej, Lysekils Ryttarförening, 128,76
2. Peter Andreasson, Lord Mountbatten, Laholmortens LRF, 129,81
3. Glenn Hesslo, Alexo, Åsbo RF, 131,01

2007 Bunge, Gotland den 16-19 augusti
12 startande
1. Thomas Sjöberg, Marwin, Lysekils Ryttarförening, 128,51
2. Knut Andersson, Passus, Vinslöv RF, 147,41
3. Peter Andreasson, Lord Mountbatten, Laholmortens LRF, 155,74

2006 Åstorpsortens Ryttarförening den 12-15 oktober
14 startande
1. Lotta Pålsson, Laholmortens LRF, Trofenix, 121,94
2. Knut Andersson, Vinslöv RF, Passus, 122,22
3. Gertie Viebke, Åsbo Kuskarna, Alex, 123,07

2005 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna, den 11-14 augusti
22 startande
1. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Rf, Sveland Marco Bay, 105,07
2. Marie Kahrle, Skånska KS, Danilo, 110,31
3. Gertie Viebke, Åsbo Kuskarna, Nimbuz, 114,07

2004 Herrevadskloster, Åsbo den 2-5 september
24 startande
1. Carina Ekenberg, Skånska KS, Lion, 126,4
2. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Rf, Marco Bay, 129,4
3. Marie Kahrle, Skånska KS, Ferlin, 134,2

2003 Strömsholm, Strömsholmskuskarnas Körklubb den 5-7 september
21 startande
1. Tomas Sjöberg, Bohusläns Häst- & Vagnsällskap 114,6
2. Knut Andersson, Vinslövs Rf, 117,0
3. Marie Kahrle, Skånska KS, 121,6

2002 Åstorportens Ryttarförening den 12-15 september
23 startande
1. Marie Kahrle, Skånska KS 101,5
2. Cecilia Qvarnström, Åstorpsortens Rf 120,7
3. Anders Jönsson, KUSK, 123,5

2001 Bunge, Gotland den 8-12 augusti
20 startande
1. Carina Ekenberg, Skånska KS 130,3
2. Knut Andersson, Vinslövs Rf 135,4
3. Marie Kahrle, Skånska KS 136,0

2000 Åstorportens Ryttarförening den 3-6 augusti
16 startande
1. Carina Ekenberg, Skånska KS 114
2. Cecilia Qvarnström 126,2
3. Marie Kahrle 129,2

1999 Johannesbergskuskarna den 21-25 juli
18 startande
1. Carina Ekenberg, Skånska KS 112,2
2. Eva Bliding-Sotiurou, Skånska KS 114,6
3. Cecilia Qvarnström 116,8

1998 Vinslöv, Vinslövs Rf den 16-19 juli
18 startande
1. Cecilia Qvarnström, Skånska KS -Flyinge Agrar 116,0 straffpoäng
2. Knut Andersson, Vinslövs Rf -Passus 129,8
3. Olof Larsson, Åsbo Rf -General 137,4

1997 Strömsholm den 15-17 augusti
11 startande
1. Yvonne Wikström-Hallberg, Lyckeby RKK -Higgen 131,6
2. Marie Kahrle, Skånska KS -Brave Star 136,1
3. Cecilia Qvarnström, Skånska KS -Flyinge Agrar 139,6

1996 Kramfors, Lockne RoK
8 startande
1. Yvonne Wikströn-Hallberg, Lyckeby RKK -Higgen 162,4 straffpoäng
2. Susanne Säbb, Rätviks RK -SGS Breakdance 171,8
3. Margareta Sundberg, Tyresö Rf -Bolbec Bonnibel 178,8

1995 Enhörna, Ekensbergs RoK, Södertälje
15 startande
1. Eva Bliding, KUSK - Complott 160,0 straffpoäng
2. Yvonne Wikström-Hallberg, Österhaninge RS - Higgen 165,3
3. Carina Ekenberg, Åsbo Rf - Menuette 168,8

1994 Borås, Sjuhäradskuskarna
16 startande
1. Carina Ekenberg, Åsbo Rf -Rubicon 148,0 straffpoäng
2. Katarina Elgh, Salaortens Rf -Titan 169,6
3. Margareta Sundberg, Tyresö Rf -Bolbec Bonibel 175,2

1993 Ovesholm, Skånska Körsällskapet den 27-29 augusti
24 startande
1. Pia Haraldsson, Skånska KS
2. Eva Bliding, Skånska KS
3. Bengt Eriksson, Dalakuskarna

1992 Arlanda Rid o Körsällskap
14 startande
1. Carina Ekenberg, Skånska KS
2. Tommy Zetterström, Stockholms FR
3. Bengt Eriksson, Dalakuskarna

1991 Bellinga Horse o Carriage Club
1. Carina Ekenberg, Skånska KS
2. Anders Eriksson, Bellinga H&CC
3. Tommy Zetterström, Stockholms FRK

1990 Herrevadskloster, Åsbo RF´s Körsektion
16 startande
1. Carl-Henrik Ström, Eskilstunaortens Rf
2. Åke Henriksson, Skånska KS
3. Knut Andersson, Vinslövs Rf

1989 Vetlanda, Jönköpings Läns Kusksällskap 8-10 september
11 startande
1. Anders Eriksson, Bellinga H&CC
2. Åke Henriksson, Skånska KS
3. Knut Andersson, Vinslövs Rf

1988 Axevalla, Bergs Hästklubb
15 startande
1. Pia Nilsson, Skånska KS
2. Susanna Nielsen, Skånska KS
3. Åke Henriksson, Skånska KS

1987 Flyinge, Skånska KS
17 startande
1. Troed Hansson, Skånska KS
2. Eva Tilldal, Mellansveriges KS
3. Urban Hedebratt, Mellansveriges KS

1986 Flyinge, Skånska KS
16 startande
1. Pia Nilsson, Skånska KS
2. Knut Andersson, Skånska KS
3. Åke Henriksson, Skånska KS

1985 Strömsholm, Mellansvenska KS
14 startande
1. Knut Andersson, Skånska KS
2. Synnöve Carlsson, KS Nordhallänningarna
3. Arne Jönsson, Skånska KS

1984 Vetlanda, Jönköpings läns KS
23 startande
1. Troed Hansson, Skånska KS
2. Lars-Olof Johansson, KS Nordhallänningarna
3. Ingemar Jönsson, Skånska KS

1983 Kinnekulle ring, Mellansvenska KS
17 startande
1. Troed Hansson, Skånska KS
2. Lars-Olof Johansson, KS Nordhallänningarna
3. Eva Tilldal, Mellansveriges KS

1982 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna
16 startande
1. Troed Hansson, Skånska KS
2. Eva Tilldal, Mellansveriges KS
3. Dan Elfving, Tidaholms Rk