SM-medaljörer Fyrspann Häst 1982-2017

2017 Sala, SORF den 3-6 augusti 2017
0 startande

2016 Göteborg, GHCC den 8-11 september 2016
3 startande
1. Johan Dengg, Gnesta Ridklubb
2. Axel Olin, Åstorpsortens Ryttarförening
3. Fredrik Persson, Flyinge Hästsportklubb

2015 Åstorp, den 20-23 augusti 2015
0 startande

2014 Skogsborg, Götene, Berg Hästklubb den 13-17 augusti 2014
2 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Johan Dengg, Gnesta Ridklubb

2013 Flyinge Kungsgård, Skånska Körsällskapet den 9-11 augusti 2013
3 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Fredrik Persson, Flyinge Hästsportklubb
3. Axel Olin, Bollerups Rid & Körklubb

2012 Vaggeryd, Jönköpings läns Kusksällskap den 3-5 augusti 2012
3 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Fredrik Persson, Åstorpsortens Ryttarförening
3. Axel Olin, Bollerups Rid & Körklubb

2011 Tjolöholm, Körsällskapet Nordhallänningarna den 19-21 augusti 2011
4 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Axel Olin, Bollerups Rid & Körklubb
3. Johan Dengg, Gnesta Ridklubb

2010 Herrevadskloster, Åsbo Rf Kusksektionen den 17-19 september 2010
0 startande

2009 Åstorp, Åstorportens Rf den 27-30 augusti 2009
3 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Fredrik Persson, Åstorpsortens Ryttarförening
3. Axel Olin, Bollerups Rid & Körklubb

2008 Flyinge, Skånska Körsällskapet den 8-10 augusti 2008
4 startande
1. Fredrik Persson, Skånska KS, 135,40
2. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening, 168,57
3. Axel Olin, Bollerups Rid & Körklubb, 177,91

2007 Bunge, Gotland
2 startande
1. Fredrik Persson, Skånska KS, 167,95
2. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening, 193,11

2006 Åstorp
2 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening, 145,47
2. Fredrik Persson, Flyinge Hästsportklubb, 178,08

2005 Tjolöholm
3 startande
1. Tomas Eriksson, Åstorpsortens Ryttarförening, 122,67
2. Fredrik Persson, Flyinge Hästsportklubb, 130,72
3. Nicke Pålsson, Åstorpsortens Ryttarförening, (U)

2004 Herrevadskloster, Åsbo
3 startande
1. Jan-Eric Pålsson, 156,8
2. Tomas Eriksson, 161
3. Fredrik Persson, 202,6

2003 Strömsholm
1. Tomas Eriksson 131,1
2. Fredrik Persson 132,5
3. Jan-Eric Pålsson 145,3

2002 Tjolöholm (endast fyrspann)
1. Fredrik Persson 130,9
2. Tomas Eriksson 138,3
3. Jan-Eric Pålsson 168

2001 Bunge, Gotland
1. Tomas Eriksson 168,4
2. Fredrik Persson 173,7
3. Jan-Eric Pålsson (E)

2000 Åstorpsortens Ryttarförening
1. Tomas Eriksson 129,8
2. Jan-Eric Pålsson 137,3
3. Fredrik Persson 139,2

1999 Johannesbergskuskarna
1. Tomas Eriksson 130,2
2. Jan-Eric Pålsson 138,5
3. Fredrik Persson 148,3

1998 Vinslöv
1. Jan-Eric Pålsson 155,4
2. Fredrik Persson 161,5
3. Tomas Eriksson 176,8

1997 Strömsholm
1. Tomas Eriksson 141,7
2. Jan-Erik Pålsson 146,7
3. Fredrik Persson 148,0

1996 Tjolöholm (endast fyrspann)
1. Tomas Eriksson 132,2
2. Jan-Erik Pålsson 139,5
3. Fredrik Persson 171,0

1995 Enhörna, Ekensberg RoK, Södertälje
1. Tomas Eriksson 157,2
2. Jan-Erik Pålsson 173,6
3. Billy Gustafsson 222,0

1994 Borås
1. Tomas Eriksson 152,0
2. Billy Gustafsson 204,4
3. Jan-Erik Pålsson 228,4

1993 Ovesholm, Skånska körsällskpet
1. Jan-Erik Pålsson, 136,3
2. Tomas Eriksson, 147,5
3. Billy Gustafsson, 173,4

1992 Arlanda Rid o KS
1. Tomas Eriksson, 138,2
2. Billy Gustafsson, 173,6
3. Jan-Erik Påhlsson, 200,8

1991 Bellinga Horse o Carriage Club
1. Jan-Erik Påhlsson, 114,8
2. Tomas Eriksson, 188,2
3. Billy Gustafsson, 190,0

1990 Herrevadskloster, Åsbo RF´s Körsektion
1. Tomas Eriksson, 128
2. Christer Påhlsson, 145
3. Billy Gustavsson, 251

1989 Vetlanda, Jönköpings Läns Kusksällskap
1. Jan-Erik Påhlsson, 196,5
2. Billy Gustavsson, 211
3. Tommy Dyfverman, 248,5

1988 Axevalla, Bergs Hästklubb
1. Jan-Erik Påhlsson, 100,6
2. Tomas Eriksson, 104,2
3. Christer Påhlsson, 106,2

1987 SM Häst fyrspann inställt

1986 Flyinge, Skånska KS
1. Christer Pålsson, 120,6
2. Jan-Erik Pålsson, 139,0
3. Tomas Eriksson, 141,4

1985 Flyinge, Skånska KS
1. Christer Pålsson, 139,8
2. Jan-Erik Pålsson, 152,8
3. Tomas Eriksson, 175,0

1984 Vetlanda, Jönköpings läns KS
1. Jan-Erik Pålsson, 116,0
2. Billy Gustavsson, 145,0
3. Tomas Eriksson, 147,0

1983 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna
1. Christer Pålsson, 120,5
2. Jan-Erik Pålsson, 143,0
3. Elisabeth Olofsson, 178,0

1982 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna
1. Jan-Erik Pålsson, 106,0
2. Billy Gustavsson, 149,0
3. Elisabeth Olofsson, 167,0