SM-medaljörer Par Häst 1982-2017

2017 Sala, SORF den 3-6 augusti 2017
5 startande
1. Jana Thorén, Strömsholms Ridsportförening
2. Yngve Käll, Götene Ryttarklubb
3. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb

2016 Göteborg, GHCC den 8-11 september 2016
7 startande
1. Camilla Ahlberg, Trollhättans Fältrittklubb
2. Yngve Käll, Götene Ryttarklubb
3. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb

2015 Åstorp, den 20-23 augusti 2015
6 startande
1. Camilla Ahlberg, Eds Ryttarsällskap
2. Yngve Käll, Götene Ryttarklubb
3. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb

2014 Skogsborg, Götene, Berg Hästklubb den 13-17 augusti 2014
7 startande
1. Camilla Ahlberg, Eds Ryttarsällskap
2. Yngve Käll, Götene Ryttarklubb
3. Sören Fasth, Bergs Hästklubb

2013 Flyinge Kungsgård, Skånska Körsällskapet den 9-11 augusti 2013
5 startande
1. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb
2. My Eklund, Stjärnorps Ridklubb
3. Camilla Ahlberg, Eds Ryttarsällskap

2012 Vaggeryd, Jönköpings läns Kusksällskap den 3-5 augusti 2012
7 starter
1. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb
2. Johan Dengg, Gnesta Ridklubbp
3. My Eklund, Stjärnorps Ridklubb

2011 Tjolöholm, Körsällskapet Nordhallänningarna den 19-21 augusti 2011
4 starter
1. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb
2. Camilla Ahlberg, Ale Rid- och Körsällskap
3. My Eklund, Åkerbo Rid&Körsällskap

2010 Herrevadskloster, Åsbo Rf Kusksektionen den 17-19 september 2010
4 starter
1. Eva Ottosson, Oskarshamns Ridklubb
2. Camilla Ahlberg, Körsällskapet Nordhallänningarna
3. Per Algotsson, Eskilstunaortens Ryttarförening

2009 Åstorp, Åstorportens Rf den 27-30 augusti 2009
3 starter
1. Jan Olofsson, Åsbo RF Kusksektionen
2. Per Algotsson, Gnesta Ridklubb
3. Tomas Algotsson, Gnesta Ridklubb

2008 Flyinge, Skånska Körsällskapet den 8-10 augusti 2008
3 starter
1. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 145,30
2. Yngve Käll, Billingens Distansridklubb, 164,75
3. Jan-Eric Andreason; Bellinga Horse & Carriage Club, 192,63

2007 Bunge, Gotland den 16-19 augusti
4 starter
1. Yngve Käll, Billingens Distansridklubb, 168,55
2. Erik Broms, Alsenbygden KR, 241,59
3. Ulrika Wass, Skultorps Ryttarsällskap, 266,72

2006 Åstorportens Ryttarförening den 12-15 oktober
5 starter
1. Axel Olin, Bollerups Rid & Körklubb, 132,15
2. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 135,17
3. Jan Olofsson, Åsbo Kuskarna, 140,29

2005 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna den 11-14 augusti
9 starter
1. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 122,67
2. Yngve Käll, Bergs Hästklubb, 127,26
3. Jan Olofsson, Åsbo Kuskarna, 127,84

2004 Herrevadskloster, Åsbo den 2-5 september
5 starter
1. Yngve Käll, Bergs Hk, 155,02
2. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 163,48
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 212,06

2003 Strömsholm, Strömsholmskuskarnas Körklubb den 5-7 september
8 starter
1. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 129,9
2. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 131,1
3. Birgitta Nilsson, Kungsörs Rk 131,4

2002 Åstorportens Ryttarförening den 12-15 september
7 starter
1. Yngve Käll, Bergs Hk 124,2 
2. Jan Olofsson, Åsbo Rf 130,7
3. Birgitta Nilsson, Kungsörs Rk, 145,4

2001 Bunge, Gotland den 16-19 augusti
6 starter
1.Birgitta Nilsson, Kungsörs Rk 182,6
2. Bengt Gullbrandsson, Fredskog 193,3
3. Ralph Dengg, Gnesta 217,2

2000 Åstorportens Ryttarförening den 3-6 augusti
8 starter
1. Yngve Käll, Bergs Hk 128,8 
2. Jan Olofsson, Åsbo Rf 135,7
3. Göran Peterson, Tranemoryttarna 144,4

1999 Johannesbergsslott, Johannesbergskuskarna den 21-25 juli
14 starter
1. Birgitta Nilsson, Strömsholmskuskarna 130,0
2. Yngve Käll, Bergs Hk 1384,
3. Göran Peterson, Tranemoryttarna 146,3

1998 Vinslöv, Vinslövs Rf den 16-19 juli
11 starter
1. Yngve Käll, Bergs Hk 135,5 straffpoäng
2. Birgitta Nilsson, Strömsholmskuskarna 143,2
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf 147,7

1997 Strömsholm
14 starter
1. Yngve Käll, Bergs Hk 142,6
2. Anders Eriksson, Ekensbergs KRS 143,8
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf 144,1

1996 Kramfors, Lockne RoK
6 starter
1. Yngve Käll, Bergs Hk -Rufus & Grom 163,6 sraffpoäng
2. Ulf Wall, Eskilstunaortens Rf -Rino & Zorro 221,1
3. Ove Stenson, Stora Väsby FRK, -Näsuddens Le Roy &Isaksbo New York 232,7

1995 Enhörna, Ekensberg, Södertälje
15 starter
1. Göran Peterson, Tranemoryttarna-Filof & Munter 163,6 straffpoäng
2. Fredrik Persson, Bellinga H&CC -Agronom & Bellini 167,9
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf -Oskar & Imper 174,2

1994 Borås
12 starter
1. Göran Peterson, Tranemoryttarna -Filof & Lusse 149,8 staffpoäng
2. Fredrik Persson, Bellinga H&CC -Agronom & Bellini 157,0
3. Lars Jansson, Åsbo Rf -Arkas & Mirac 167,0

1993 Ovesholm, Skånska Körsällskapet
10 starter
1. Gertie Viebke, Åsbo Rf, 130,6 straffpoäng
2. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 133,4
3. Yngve Käll, Bergs Hk, 134,3

1992 Arlanda Rid o Körsällskap
10 starter
1. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 135,8 straffpoäng
2. Åke Henriksson, Skånska KS, 156,1
3. Yngve Käll, Bergs Hk, 156,1

1991 Bellinga Horse o Carriage Club
15 starter
1. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 94,4 straffpoäng
2. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 128,4
3. Åke Henriksson, Skånska KS, 159,5

1990 Herrevadskloster, Åsbo RF´s Körsektion
9 starter
1. Göran Peterson, Tranemoryttarna, 125 straffpoäng
2. Lars Jansson, Åsbo Rf, 132
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 137

1989 Vetlanda, Jönköpings Läns Kusksällskap
8 starter
1. Arne Jönsson, Bellinga H&CC, 113 straffpoäng
2. Synnöve Carlsson, Ale VKS, 128
3. Stig Olofsson, Vetlandaortens Rf, 135

1988 Axevalla, Bergs Hästklubb
14 starter
1. Arne Jönsson, Bellinga H&CC, 95,0 straffpoäng
2. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 102,8
3. Synnöve Carlsson, Ale VKS, 106,6

1987 Flyinge, Skånska KS
11 starter
1. Billy Gustafsson, Skaraborgs FRK, 46,0 straffpoäng
2. Per Ljunglide, KS Nordhallänningarna, 66,0
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 70,0

1986 Flyinge, Skånska Körsällskapet
11 starter
1. Arne Jönsson, Skånska KS, 125,7 straffpoäng
2. Anders Jönsson, KUSK 126,4
3. Jan Olofsson, Åsbo Rf, 128,4

1985 Strömsholm, Mellansvenska KS
8 starter
1. Barbro Nilsson, Mellansveriges KS, 177,2 straffpoäng
2. Yvonne Bengtsson, KS Nordhallänningarna, 186,1
3. Inga-Lill Allvin, KS Nordhallänningarna, 196,6

1984 Vetlanda, Jönköpings läns KS
13 starter
1. Inga-Lill Allvin, KS Nordhallänningarna 109,0
2. Per Ljunglide, KS Nordhallänningarna 109,5
3. Henry Gustafsson, KS Nordhallänningarna 125,0

1983 Kinnekulle ring, Mellansvenska KS
18 starter
1. Jan-Erik Påhlsson, Skånska KS
2. Henry Gustafsson, KS Nordhallänningarna
3. Cecilia Hamilton, Skånska KS

1982 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna
13 starter
1. Per Ljunglide, KS Nordhallänningarna
2. Hans Skiöldebrand, Mellansveriges KS
3. Tommy Dyfverman, KS Nordhallänningarna