SM-medaljörer ponny 1984-2017

2017 Sala, SORF den 3-6 augusti 2017

Ponny enbet
5 st deltagare
1. Linnea Kristiansen, Jönköpings Fältritklubb
2. Johanna Nilsson, Skånska Körsällskapet
3. Markus Clasén, Göteborgs Horse & Carriage Club
Ponny par
5 st deltagare
1. Marika Strömberg, Hemseortens Ridklubb
2. Ia Johansson, Åkerbo Rid&Körsällskap
3. Patrick Strauss, Göteborgs Horse & Carriage Club
Ponny fyrspann
3 st deltagare
1. Johanna Carlberg, Markaryds Ryttareförening
2. Anton Lundström, Hästhusets kusk-och ryttarförening
3. Hanna Holstein, Skånska Körsällskapet

2016 Göteborg, GHCC den 8-11 september 2016

Ponny enbet
10 st deltagare
1. Linnea Kristiansen, Jönköpings Fältritklubb
2. Emma Gustavsson, Skånska Körsällskapet
3. Anna Racking, Mörrums Ryttarförening
Ponny par
5 st deltagare
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Ewa Nowén, Stockholms Körsällskap
3. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet
Ponny fyrspann
4 st deltagare
1. Hanna Holstein, Skånska Körsällskapet
2. Johanna Carlberg, Markaryds Ryttareförening
3. Anton Lundström, Hästhusets kusk-och ryttarförening

2015 Åstorp, den 20-23 augusti 2015

Ponny enbet
8 st deltagare
1. Karin Söderqvist, Lilleruds HSK
2. Linnea Kristiansen, Jönköpings Fältritklubb
3. Emma Gustavsson, Vinslöv RF
Ponny par
8 st deltagare
1. Ewa Nowén, Stockholms Körsällskap
2. Carina Sandberg, Blekinge Körsällskap
3. Maria Johansson, Hoburgs Ridklubb

2014 Skogsborg, Götene, Berg Hästklubb, den 13-17 augusti 2014

Ponny enbet
7 st deltagare
1. Karin Söderqvist, Lilleruds HSK
2. Susanne Ankermark, Vinslöv RF
3. Tina Söderberg, Villvattnets Körsällskap
Ponny par
7 st deltagare
1. Ewa Nowén, Stockholms Körsällskap
2. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
3. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet

2013 Flyinge Kungsgård, Skånska Körsällskapet, den 9-11 augusti 2013

Ponny enbet
7 st deltagare
1. Rebecca Kristiansen, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Karin Söderqvist, Lilleruds HSK
3. Ingrid Hesslo-Levin, Åsbo Ryttarförening
Ponny par
6 st deltagare
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet
3. Maria Johansson, Hoburgs Ridklubb

2012 Vaggeryd, Jönköpings läns Kusksällskap den 3-5 augusti 2012

Ponny enbet
6 st deltagare
1. Rebecca Kristiansen, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Hanna Gilbert, Körsällskapet Nordhallänningarna
3. Madeléne Dverstorp, Billingens Distansridklubb
Ponny par
6 st deltagare
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet
3. Marie Nilsson, Skånska Körsällskapet

2011 Tjolöholm, Körsällskapet Nordhallänningarna den 19-21 augusti 2011

Ponny enbet
7 st deltagare
1. Rebecca Kristiansen, Åstorpsortens Ryttarförening
2. Susanne Ankermark, Skånska Körsällskapet
3. Karin Bondeson, Bergs Hästklubb
Ponny par
4 st deltagare
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Ewa Nowén, Stockholms Körsällskap
3. Marie Nilsson, Skånska Körsällskapet

2010 Herrevadskloster, Åsbo Rf Kusksektionen den 17-19 september 2010

Ponny enbet
5 st deltagare
1. Susanne Ankermark, Skånska Körsällskapet
2. Rebecca Kristiansen, Åstorpsortens Ryttarförening 3. Karin Bondeson, Vartofta Rid & Körsällskap
Ponny par
4 st deltagare
1. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet
2. Ewa Nowén, Årsta Sportryttare
3. Marie Nilsson, Skånska Körsällskapet

2009 Åstorp, Åstorportens Rf den 27-30 augusti 2009

Ponny enbet under 120 cm
2 st deltagare
1. Helene Zettervall, Gnesta Ridklubb
2. Cecilia Wasteson, Åkerbo Rid&Körsällskap
Ponny enbet
7 st deltagare
1. Susanne Ankermark, Skånska Körsällskapet
2. Karin Bondeson, Vartofta Rid & Körsällskap
3. Karin Fredriksson, Filipstads Ridklubb
Ponny par
8 st deltagare
1. Rebecca Kristiansen, Billingens Distansridklubb
2. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
3. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet

2008 Flyinge, Skånska Körsällskapet den 8-10 augusti 2008


Ponny enbet
9 st deltagare
1. Susanne Ankermark, Skånska Körsällskapet
2. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
3. Madelene Dverstorp, Billingens Distansridklubb
Ponny par
8 st deltagare
1. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet
2. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
3. Ewa Nowén, Årsta Sportryttare
Ponny fyrspann
Fredrik Rahm, Åstorpsortens Rf

2007 Bunge, Gotlands ridklubbar den 16-20 augusti 2007

11 st deltagare
Ponny enbet
1. Susanne Ankermark, Skånska Körsällskapet
2. Ewa Wigren, Blekinge Körsällskap
3. Karin Fredriksson, Wermlands Körsällskap
Ponny par
1. Rebecca Kristiansen, Billingens Distansrittklubb
2. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
3. Ewa Nowén, Årsta Sportryttare

2006 Åstorp den 12-15 oktober 2006

15 st deltagare
Ponny enbet
1. Marie Östman, Roslagens Rid & Körklubb
2. Karin Fredriksson, Wermlands Körsällskap
3. Helene Zettervall, Gnesta Ridklubb
Ponny par
1. Rebecca Kristiansen, Billingens Distansrittklubb
2. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
3. Gunlög Frost, Skånska Körsällskapet
Ponny fyrspann
1. Ulf Mattsson, Roslagens Rid & Körklubb
2. Fredrik Rahm, Bellinga Horse & Carriage Club

2005 Tjolöholm, KS Nordhallänningarna den 11-14 augusti 2005

13 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Madelene Dverstorp, Bergs Hästklubb
3. Helene Zettervall, Gnesta Ridklubb
Ponny par
1. Rebecca Kristiansen, Bergs Hästklubb
2. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
Ponny fyrspann
1. Fredrik Rahm, Bellinga Horse & Carriage Club
2. Catharina Eneroth, Sösdalaortens RF

2004 Herrevadskloster, Åsbo Rf den 2-5 september 2004

14 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Ewa Wigren, Blekinge Körsällskap
3. Madelene Dverstorp, Bergs Hästklubb
Ponny par
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Rebecca Kristiansen, Bergs Hästklubb
3. Catharina Eneroth, Sösdalaortens RF

2003 Strömsholm den 5-7 september 2003

16 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Marie Östman, Roslagens Rid & Körklubb
3. Madelene Dverstorp, Bergs Hästklubb
Ponny par
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Margret Bennich, Johannesbergkuskarna
3. Catharina Eneroth, Sösdalaortens RF
Ponny fyrspann
1. Fredrik Rahm, Bellinga Horse & Carriage Club
2. Ulf Mattsson, Roslagens Rid & Körklubb

2002 Åstorp den 12-15 september 2002

21 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Ingelo Eriksson, HÖG
3. Camilla Königson, Ale
Ponny par
1. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens Ridklubb
2. Desirée Boman, Johannesbergkuskarna
3. Margret Bennich, Johannesbergkuskarna
Ponny fyrspann
1. Ulf Mattsson, Roslagens Rid & Körklubb
2. Fredrik Rahm, Bellinga Horse & Carriage Club

2001 Bunge, Gotlands ridklubbar den 8-12 augusti 2001

21 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Lotta Bengtsson, Hemseortens Ridklubb
3. Margret Bennich, Johannesbergkuskarna
Ponny par
1. Sune Nilsson, Tjust Körsällskap
2. Desirée Boman, Johannesbergkuskarna
3. Louise Bennich, Johannesbergkuskarna

2000 Åstorp den 3-6 augusti 2000

11 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Ingelo Eriksson, Fagereke RF
3. Bodil Bernecker, Vinslövs RF
Ponny par
1. Desirée Boman, Johannesbergkuskarna
2. Eva Juhlin, Strömsholmskuskarna
3. Bo Gööthe, Ekensbergs KoR

1999 Johannesberg den 21-25 juli 1999

17 st deltagare
Ponny enbet
1. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
2. Annelie Sundström, Johannesbergkuskarna
3. Karl-Erik Stridh, Rommele Ryttarf. Körs
Ponny par
1. Desirée Boman, Johannesbergkuskarna
2. Bo Gööthe, Ekensbergs KoR
3. Åke Dahlgren, Vartofta Rid & Körsällskap
Ponny fyrspann
1. Ulf Mattsson, Eskilstunaortens Ryttarförening
2. Margret Bennich, Johannesbergkuskarna

1998 Vinslöv den 16-19 juli 1998

15 st deltagare
Ponny enbet
1. Maria Johansson, Åsbo RF
2. Annelie Sundström, Tyresö RF
3. Anne-Christine Arvidsson, Åstorpsortens Rf
Ponny par
1. Louise Bennich, Roslagens Rid & Körklubb
2. Margret Bennich, Johannesbergkuskarna
3. Maria Gustavsson, Sjuhäradskuskarna

1997 Rimbo, Johannesbergskuskarna den 5-7 sept 1997

Enbet & Par A-ponny
1. Anneli Sundström, Tyresö RF
2. Desireé Boman, Upplandskuskarna
3. Veronica Karlsson, Roslagens RK
Enbet B-C-D-ponny
1. Maria Johansson, Åsbo Rf
2. Ulrika Wass, Vartofta RK
3. Ulla Mattsson, Roslagens RK
Kallblod
1. Peter Carlsson, Bohuslän
2. Veronica Dandemar, Johannesbergskuskarna
3. Katarina Lövstedt, Gästrikekuskarna

1996 Kramfors, Lockne RKS den 29/8-1/9 1996

14 st deltagare
Par A-ponny
1. Desireé Boman, Upplandskuskarna
2. Maria Henriksson, Arlanda RK
3. Ewa Kolmodin Weijmar, Hemseortens RK
Enbet B-ponny
1. Helene Zettervall, Gnesta RK
Par C-ponny
1. Carina Mattsson, Roslagens RK
2. Mats Olsson, Tidaholmsbygdens RK
3. Anette Howgate, Lockne RKS
Kallblod
1. Katarina Lövstedt, Gästrikekuskarna

1995 Vinslöv Rf

21 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Cecilia Qvarnström, Skånska KS
2. Marie Östman, Roslagens RK
Par A-ponny
1. Mia Hedman, Arlanda RK
2. Maria Henriksson, Arlanda RK
3. Marika Brönning, Roslagens RK
Enbet B-D-ponny
1. Olof Larsson, Katslösa-Solberga RK
2. Helene Zettervall, Gnesta RK
3. Mats Olsson, Tidaholmsbygdens RK
Kallblod
1. Jan-Eric Andreasson, Alsenbygdens RK
2. Karin Bondeson, Vartofta RK
3. Peter Carlsson, Ale RKS

1994 Arlanda Märsta 26-28 aug

30 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Mia Hedman, Arlanda RK
2. Anneli Jönsson, Skånska KS
3. Maria Henriksson, Arlanda RK
Enbet B-C-ponny
1. Olof Larsson, Katslösa-Solberga RK
2. Ulla Mattson, Roslagens RK
3. Börje Persson
Enbet D-ponny
1. Ulf Mattsson, Roslagens RK
2. Mette Mortensson, Strömsnäsbruks RK
3. Sofia Gustavsson
Kallblod
1. Sten-Åke Lundin, Bergs HK
2. Barbro Eriksson, KS Nordhallänningarna
3. Jan-Eric Andreasson, Alsenbygdens RK
Par A-ponny
1. Marika Brönning, Roslagens RK
2. David Magnusson
3. Bo Sohlin
Par C-ponny
1. Carina Mattsson, Roslagens RK
2. Lena Persson, Skånska KS
Fyrspann A-ponny
1. Margret Bennich, Roslagens RK
2. Tomas Karlsson, Skånska KS

1993 Valla, Linköping, Östgötakuskarna den 20-22 aug

42 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Anneli Jönsson, Skånska KS
2. Maria Henriksson, Arlanda RK
3. Anette Lundh-Fridner, Ryforskuskarna
Enbett B-C-ponny
1. Agneta Bruun, Sydhallands KS
2. Olof Larsson, Katslösa-Solberga RK
3. Carina Mattsson, Roslagens RoK
Enbet D-ponny
1. Mette Mortensson, Strömsnäsbruks RK
2. Ulf Mattsson, Roslagens RoK
3. Mats Olsson, Tidaholmsbygdens RK
Kallblod
1. Sten-Åke Lundin, Bergs HK
2. Barbro Eriksson, KS Nordhallänningarna
3. Jan-Eric Andreasson, Alsenbygdens RK
Par A-B-ponny, 4-spann
1. Eva-Lena Larsson, Frillesås RK
2. Marika Brönning, Roslagens RoK
3. Tomas Karlsson, Skånska KS
4. Margret Bennich (4-spann)

1992 Krapperup, KUSK den 14-16 augusti

27 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Anneli Jönsson, Skånska KS
2. Lena Cederbo, Vartofta LRF
3. Anette Nilsson, Skånska KS
Enbet B-C-ponny
1. Anders Persson, KUSK Sista av 6 SM-titlar i följd
2. Agneta Bruun, Sydhallands KS
3. Pia Ekelund, Skånska KS
Enbet D-ponny
1. Ulf Mattsson, Rimbo RK
2. Jan-Eric Andreasson, Aspåsnäsets RK
3. Mette Mortensson, Strömsnäsbruks RK
Par A-B-C-D-ponny
1. Rune Nilsson, Bellinga H&CC
2. Eva-Lena Axelsson Larsson, Frillesås RK
3. Maria Andersson, KS Nordhallänningarna
4. Sune Nilsson, KS Nordhallänningarna
Fyrspann A-B-C-D-ponny
1. Johan Permo, Strömsnäsbruks RK
2. Margret Bennich, Lurbo RK

1991 Wången den 21-23 juni

28 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Jogan Hedman, Arlanda RK
2. Mia Hedman, Arlanda RK
3. Anna Dartgaard, Arlanda RK
Enbet B-C-ponny
1. Anders Persson, KUSK
2. Tobias Mattsson, Upplandskuskarna
3. Agneta Bruun, Sydhallands KS
Enbet D-ponny
1. Mette Mortensen, Strömsnäsbruks RK
2. Helene Bengtsson, Rimbo RK
3. Karin Olofsson, Katslösa-Solberga RK
Par A-ponny
1. Torbjörn Vågstedt, Ryforskuskarna
2. Louise Bennich, Rimbo RK
3. Bo Sohlin, Lockne RoK
Par B-C-D-ponny
1. Rune Nilsson, Bellinga H&CC
2. Maria Andersson, KS Nordhallänningarna
3. Leif-Göran Rasmusson, Bellinga H&CC

1990 Strömsnäsbruk RK den 10-12 augusti

28 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Mia Hedman, Arlanda RK
2. Lena Cederbo, Vartofta LRF
3. Annelie Jönsson, Skånska KS
Enbet B-C-ponny
1. Anders Persson, KUSK
2. Lena Persson, Skånska KS
3. Anna-Kari Yttreeide, Ryforskuskarna
Enbet D-ponny
1. Mette Mortensen, Strömsnäsbruks RK
2. Ulf Matsson, Mellansveriges KS
3. Jan-Erik Andreasson, Aspåsnäsets RK
Par A-ponny
1. Johan Permo, Strömsnäsbruks RK
2. Louise Bennich, Rimbo RK
3. Magret Bennich, Lurbo RK
Par B-C-D-ponny
1. Rune Nilsson, Skånska KS
2. Leif-Göran Rasmusson, Bellinga H&CC
3. Eva-Lena Axelsson, Frillesås RK

1989 Lerdala, Axevalla, Bergs HK den 11-13 augusti

37 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Mia Hedman, Rimbo RK
2. Lena Cederbo, Vartofta LRK
3. Karin Hedström, Bergs HK
Enbet B-C-ponny
1. Anders Persson, KUSK
2. Eva Johansson, Skånska KS
3. Lena Persson, Skånska KS
Enbet D-ponny
1. Mette Mortensen, Strömsnäsbruks RK
2. Cecilia Bennich, Lurbo RK
3. Catarina Dahlberg, Årsta Södertörn RK
Par A-ponny
1. Johan Permo, Strömsnäsbruks RK
2. Louise Bennich, Rimbo RK
3. Agneta Kristiansson, Skånska KS
Par B-C-D-ponny
1. Anna-Lena Axelsson, Frillesås RK
2. Maria Axberg-Fagerlind, Katrineholm, Kungsörs RF
3. Yngve Käll, Bergs HK

1988 Flyinge, Skånska KS den 5-7 augusti

31 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Margret Bennich, Lurbo RK
2. Susanne Bennich, Rimbo RK
3. Marie Rosenqvist, Strömsnäsbruks RK
Enbet B-C-ponny
1. Anders Persson, KUSK
2. Lena Persson, Skånska KS
3. Pia Eklund, Skånska KS
Enbet D-ponny
1. Johan Harlefeldt, Skånska KS
2. Helene Bengtsson, Rimbo RK
3. Rolf Norstedt, Frillesås RK
Par A-ponny
1. Agneta Kristiansson, Skånska KS
2. Louise Bennich, Rimbo RK
3. Johan Permo, Mellansveriges KS
Par B-C-D-ponny
1. Yngve Käll, Bergs HK
2. Maria Axberg-Fagerlind, Katrineholm, Mellansveriges KS
3. Eva Johansson, Veberöd, Skånska KS
4. Rune Nilsson, Tollarp, Skånska KS

1987 Frillesås den 14-16 augusti

28 st deltagare
Enbet A-ponny
1. Susanne Bennich, Mellansveriges KS
2. Annelie Jönsson, Skånska KS
3. Marie Rosenquist, Strömsnäsbruks RK
Enbet B-C-ponny
1. Anders Persson, Åstorpsortens Rf
2. Anna-Kari Ytreeide, KS Nordhallänningarna
3. Lena Persson, Skånska KS
Enbet D-ponny
1. Helene Bengtsson, Rimbo Rk
2. Cecilia Bennich, Rimbo Rk
3. Anders Prabin, Åsbo Rf
Par A-ponny
1. Torbjörn Vågstedt, Ryforskuskarna
2. Margret Bennich, Mellansveriges KS
3. Bo Göthe, Tingsryds RK
Par B+C+D
1. Anna-Lena Axelsson, Frillesås
2. Eva-Lena Axelsson, Frillesås
3. Rune Nilsson, Tollarp, Skånska KS

1986 Tostared, Eskekärr, KS Nordhallänningarna den 8-10 aug

38 st deltagare
Par A-ponny
1. Torbjörn Vågstedt, Ryforskuskarna
2. Johan Seth, Mellansveriges KS
3. Catrin Johansson, KS Nordhallänningarna
Par B,C,D-ponny
1. Anna-Lena Axelsson, Frillesås
2. Sten Johansson, Lerdala, Bergs HK
3. Rune Nilsson, Tollarp, Skånska KS
Enbet A-ponny
1. Marie Persson, Sjöbo, Katslösa-Solberga RK
2. Marie Klingsted, Vartofta
3. Maria Käll, Götene
Enbet B, C-ponny
1. Maria Axberg-Fagerlind, Katrineholm, Mellansveriges KS
2. Ingela Knutsson-Klitte, Sydhallands KS
3. Ann-Marie Nilsson, Veberöd, Skånska KS
Enbet D-ponny
1. Helene Bengtsson, Rimbo Rk
2. Håkan Svensson, Varberg
3. Lotta Larsson, Åstorp

1985 Eksjö, Jönköpings läns KS

27 st deltagare
Enbet A + B-ponny
1. Marie Persson, Katslösa-Solberga RK
2. Anders Persson, Åstrops Rf
3. Helen Johansson, Stjärnorps RK
Enbet C + D-ponny
1. Anna-Kari Ytreeide, KS Nordhallänningarna
2. Eva Johansson, Skånska KS
3. Helene Bengtsson, Rimbo RK
A+B+C+D ponny par
1. Johan Permo, Mellansveriges KS
2. Johan Seth, Mellansveriges KS
3. Tommy Permo, Mellansveriges KS

1984 Vartoftaortens Rf

38 st deltagare
A/B ponny enbet
1. Anna-Lena Axelsson, Frillesås Rid o Körklubb
2. Helen Johansson, Stjärnorps Ridklubb
3. Eva-Lena Axelsson, Frillesås Rid o Körklubb
A/B ponny par
1. Sten Jonsson, Bergs Hästklubb
2. Tommy Permo, Kusk
3. Ann-Christin Orving, Nordhallänningarna
C/D ponny enbet
1. Eva Johansson, Skånska KS
2. Helene Bengtsson, Rimbo Ridklubb
3. Göte Jansson, Bergs Hästklubb
C/D ponny par
1. Hans Andersson, KS Nordhallänningarna
2. Kjeld Woffbrant, Emådalens Rid o Körklubb
3. Kennet Oskarsson, E. Björbäcks Ryttarförening